4ο Διήμερο «Ξέρω τι ζητάω @ Μαθητικά Σεμινάρια Αγωγής Υγείας» ενάντια στις ουσίες εξάρτησης

Tο Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, σε συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας (Διεύθυνση Νοσηλευτικών Υπηρεσιών) και την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, διοργάνωσε και φέτος τα «Μαθητικά Σεμινάρια Αγωγής Υγείας» ενάντια στις ουσίες εξάρτησης. Σκοπός των σεμιναρίων αυτών είναι να εμπεδώσουν την εθνική προληπτική στρατηγική για τα ναρκωτικά στο εκπαιδευτικό σύστημα συμβάλλοντας στη μείωση του ποσοστού των μαθητών/τριών που καπνίζει ή που πρόκειται να δοκιμάσει καπνικά προϊόντα και άλλες εξαρτησιογόνες ουσίες.

Το σεμινάριο διεξήχθη στις 14 Μαρτίου και στις 15 Μαρτίου 2024 (χωρίς διανυκτέρευση), στο ξενοδοχείο “Semeli” στη Λευκωσία και έλαβαν μέρος οι μαθητές/τριες του σχολείου μας:
Φανουρίου Ράνια (Β1), Χριστοφή Εύα (Β1), Γεωργίου Χαράλαμπος (Β3), Μιχαήλ Πάνος (Β3), Παπαφυλακτού Σταύρος (Β3), Μαλλούπα Νίκη (Β7) και Νησιώτου Όλια (Β7).

Τους μαθητές συνόδευσε η καθηγήτρια Βιολογίας, Έλενα Ρώσσου.