Βιβλιοθήκης νέα

Αν έχεις έναν κήπο και μια βιβλιοθήκη, έχεις όλα όσα σου χρειάζονται.                                                    Κικέρων

Διαγωνισμοί

Σχολική Χρονιά 2022-2023

Προκήρυξη Ενδοσχολικού Διαγωνισμού Ανάγνωσης Λογοτεχνικού Βιβλίου «Ένα βιβλίο.. ένα ταξίδι»

⇒ Αποτελέσματα Ενδοσχολικού Διαγωνισμού Ανάγνωσης Λογοτεχνικού Βιβλίου «Ένα βιβλίο.. ένα ταξίδι»

Στον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Ανάγνωσης Λογοτεχνικού Βιβλίου «Ένα βιβλίο.. ένα ταξίδι», ο οποίος προκηρύχθηκε στις αρχές Οκτωβρίου 2022 και ολοκληρώθηκε στις 7 Απριλίου 2023, διακρίθηκε ο μαθητής Χαριλάου Ανδρέας του Γ1, έχοντας δανειστεί από τη βιβλιοθήκη μας, διαβάσει και παρουσιάσει στο «Τετράδιο Φιλαναγνωσίας», οχτώ λογοτεχνικά βιβλία:
«Ικμπάλ: Ένα παιδί ενάντια στην παιδική εργασία» (Φραντσέσκο ντ Αντάμο), «Θεατής ή το επόμενο θύμα» (Τζέιμς Πρέλλερ), «Στο τσιμεντένιο δάσος» (Λότη Πέτροβιτσ-Ανδρουτσοπούλου), «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα» (Μενέλαος Λουντέμης), «Ζητείται Ελπίς» (Αντώνης Σαμαράκης), «Πικρία χώρα» (Κωνσταντία Σωτηρίου), «Ο θείος Πλάτων» (Άλκη Ζέη), «Η Φάρμα των ζώων» (Τζώρτζ Όργουελ).

Συγχαρητήρια στον μαθητή μας για την εξαίρετη συμμετοχή του και για τη διάκρισή του για δεύτερη σχολική χρονιά.

Δράσεις

Σχολική Χρονιά 2022-2023

Με την ευκαιρία της Γιορτής των Γραμμάτων, η Επιτροπή Βιβλιοθήκης αφιέρωσε την εβδομάδα από τις 2-9 Φεβρουαρίου 2023 στα Γράμματα και στο Βιβλίο.

Επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης-Βιβλιοθήκη «Στέλιος Ιωάννου» του Πανεπιστημίου Κύπρου

Συγκεκριμένα, στις 2 Φεβρουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας 25 μαθητών της Β' και Γ' τάξης στο Κέντρο Πληροφόρησης-Βιβλιοθήκη «Στέλιος Ιωάννου» του Πανεπιστημίου Κύπρου, με τη συνοδεία των καθηγητριών Μαρίας Νεοφύτου και Κωνσταντίας Ευθυμίου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον σύγχρονο, πολυλειτουργικό χώρο της Βιβλιοθήκης και συζήτησαν με τη βιβλιοθηκονόμο, Σταυρούλα Πίττα, για το υλικό, τις υπηρεσίες και τον τρόπο λειτουργίας της.

Ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία, η οποία κέρδισε τις εντυπώσεις των παιδιών, που έκαναν σημαντικές απορίες, αναζήτησαν και πρότειναν βιβλία και μοιράστηκαν τις απόψεις τους για τη Βιβλιοθήκη του Σχολείου τους. Αποκύημα της επίσκεψης, η ανάδειξη της σημασίας του βιβλίου και έμπρακτα η ένταξη της δικής μας Βιβλιοθήκης στον Ενιαίο Κατάλογο Σχολικών Βιβλιοθηκών με τη βοήθεια του Υφυπουργείου Πολιτισμού.

Έκθεση Βιβλίου

Παράλληλα, από τις 6-8 Φεβρουαρίου 2023, στον χώρο της Βιβλιοθήκης του Σχολείου, πραγματοποιήθηκε Έκθεση Βιβλίου, σε συνεργασία με το Βιβλιοπωλείο «ΕΛΛΑΣ», με στόχο την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας και τη διάδοση του βιβλίου. Όλα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Έκθεση, να ξεφυλλίσουν και να αγοράσουν βιβλία. Η ανταπόκριση των μαθητών/τριών μας στο κάλεσμα του μαγικού ταξιδιού μέσα από τον κόσμο του βιβλίου ήταν συγκινητική.

Παρουσίαση των δράσεων μας στον Γ' Κύκλο του Διαδικτυακού Σεμιναρίου Φιλολόγων

Οι δράσεις τις Επιτροπής Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας κατά τη Σχολική Χρονιά 2021-2022, έχοντας λάβει τα εύσημα από την Ομάδα Αναλυτικών Προγραμμάτων Λογοτεχνίας, παρουσιάστηκαν στο πλαίσιο της 8ης Διάλεξης του Γ' Κύκλου του Διαδικτυακού Σεμιναρίου Φιλολόγων, με θέμα «Καλές πρακτικές για την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας και για τη διδασκαλία του λογοτεχνικού βιβλίου».

Η παρουσίαση του Σχολείου μας, όπως και αυτές των υπόλοιπων σχολείων, που παρουσίασαν, βρίσκεται αναρτημένη στην Ιστοσελίδα του ΥΠΑΝ: https://logom.schools.ac.cy/index.php/el/epimorfosi/proaiaretika-seminaria-pi

Σχολική Χρονιά 2021-2022

Εξωραϊσμός της Βιβλιοθήκης

Η σχολική βιβλιοθήκη είναι ουσιαστικό και αναπόσπαστο κομμάτι του σχολείου και αντανακλά τη φιλοσοφία του. Η αναβάθμιση της δημόσιας εκπαίδευσης επιβάλλει τον εκσυγχρονισμό της σχολικής βιβλιοθήκης και την αποτελεσματική αξιοποίησή της. Προς την κατεύθυνση αυτή, η Επιτροπή Βιβλιοθήκης, προχώρησε στον εξωραϊσμό και αναδιαμόρφωση της Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας, ώστε αυτή να καταστεί σταδιακά χώρος πρότυπο για το βιβλίο και την πνευματική εργασία. Συγκινητική υπήρξε στην προσπάθεια αυτή, η εθελοντική εργασία που προσέφερε μερίδα μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι οι σχολικές βιβλιοθήκες και δη η αγάπη για το βιβλίο, μπορούν πραγματικά να αλλάξουν προς το καλύτερο τη ζωή ενός παιδιού, ανοίγοντας πόρτες και παράθυρα στο μυαλό και στην ψυχή του.

Επίσκεψη στο «Παλιό Σχολείο» πατήστε εδώ

Ενισχύω τη Βιβλιοθήκη του Σχολείου μου

Η Επιτροπή Βιβλιοθήκης, στο πλαίσιο της προσπάθειάς της για βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής της Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας, δραστηριοποιήθηκε, πωλώντας κατά τη χριστουγεννιάτικη περίοδο πρωτότυπες, εξατομικευμένες δημιουργίες. Την πρωτοβουλία στήριξε η Διεύθυνση, το διδακτικό και γραμματειακό προσωπικό του Σχολείου, αναγνωρίζοντας την ανάγκη για αναδιαμόρφωση της Βιβλιοθήκης, ώστε να αναδειχθεί σε ένα δημιουργικό χώρο εργασίας και μελέτης.

Λέσχη Ανάγνωσης και Δημιουργικής Γραφής

Πρώτα Αποτυπώματα Δημιουργικής Γραφής

Έγινε με το Padlet

Ψηφιακή Βιβλιοθήκη