Επίσκεψη στο «Παλιό Σχολείο»

Η Επιτροπή Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας, σε συνεργασία με την ομάδα των Φιλολόγων, πραγματοποίησε στις 17 Δεκεμβρίου 2021, επίσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος  μουσειακής αγωγής «Το Σχολείο μια φορά κι έναν καιρό». Τα τμήματα Β3 και Α5, με τη συνοδεία των φιλολόγων, Μαρίας Νεοφύτου και Μαρίας Ιωαννίδου αντίστοιχα, επισκέφθηκαν το πολυδύναμο κέντρο Αγίου Δομετίου, όπου εκτίθενται αυθεντικά μουσειακά τεκμήρια, τα οποία χρησιμοποιούνταν σε όλες τις πτυχές της σχολικής ζωής του παρελθόντος της Κύπρου. Τα εκθέματα, προσαρμοσμένα θεματολογικά στη βάση των στόχων της φετινής σχολικής χρονιάς («Γνωρίζω, Δεν Ξεχνώ, Διεκδικώ», 200 χρόνια από την Εθνική Επανάσταση του 1821 και Μικρασιατικός Ελληνισμός), ζωντάνεψαν έναν ολόκληρο κόσμο μπροστά τα μάτια των παιδιών και με ξεναγό στο όλο διαδραστικό παιχνίδι τον υπεύθυνο καθηγητή του προγράμματος, κ. Χρυσόστομο Μελή, «ταξίδεψαν» τους μαθητές σε μια σχολική τάξη του 1950, βοηθώντας τους να ανακαλύψουν με βιωματικό τρόπο τη σχολική ζωή του παρελθόντος.

Οι μαθητές έφυγαν ενθουσιασμένοι, έχοντας αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Σημαντική κρίθηκε η επίσκεψη και όσον αφορά στην αξιοποίησή της συμπληρωματικά με τα όσα πραγματεύονται οι μαθητές στο πλαίσιο της αντίστοιχης ενότητας στο μάθημα των Νέων Ελληνικών, αλλά και ως ένας τρόπος να μάθουν οι μαθητές να αξιολογούν τη σπουδαιότητα και αυθεντικότητα των δημιουργημάτων της τέχνης και των γραπτών μαρτυριών, χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα για την κατανόηση του παρελθόντος. Παράλληλα, συνέβαλε στο να ανακαλύψουν οι μαθητές νέους τρόπους μελέτης, συνδυάζοντας μάλιστα την επιστημονική πληροφορία με τη βιωματική προσέγγιση.

banner moeclogo el name    banner office365    banner ex apostaseos ekpaidefsi chrisimes symvoules    banner elearning160    banner covid19     banner etwinning logo1